З ким потрібно погоджувати наказ про призупинення дії трудового договору?
Роботодавець має погодити наказ про призупинення дії трудового договору з військовою адміністрацією, яка здійснює свої повноваження на відповідній території (військові адміністрації населених пунктів та районні військові адміністрації, а за їх відсутності — обласні). Але така вимога є необхідною для призупинення дії трудових договорів не з усіма працівниками і не всіх підприємств.
З метою забезпечення безперебійності здійснення влади та стабільності функціонування державних органів та органів місцевого самоврядування наказ про призупинення дії трудових договорів погоджується у разі призупинення дії трудових договорів з посадовими особами державних органів та посадовими особами органів місцевого самоврядування.
Як визначити фактичну кількість днів перебування працівника у відрядженні?
Фактична кількість днів перебування у відрядженні визначається згідно з наказом про відрядження за наявності одного чи декількох документальних доказів перебування особи у відрядженні.
Такими документами можуть бути:
- проїзні документи;
- рахунки за проживання;
- відмітки прикордонних служб про перетин кордону;
- будь-які інші документи, що підтверджують фактичне перебування особи у відрядженні.
Цей перелік документів зазначено у підпункті 170.9.1 пункту 170.9 статті 170 Податкового кодексу України.
Призупинення дії трудового договору з найманими працівниками у зв’язку з активними бойовими діями
Відповідно до частин першої та третьої статті 13 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136) визначено, що призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором.
Призупинення дії трудового договору оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому, зокрема, зазначається інформація про причини призупинення, у тому числі про неможливість обох сторін виконувати свої обов’язки та спосіб обміну інформацією, строк призупинення дії трудового договору, кількість, категорії і прізвища, ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) відповідних працівників, умови відновлення дії трудового договору.
Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам за час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює збройну агресію проти України.
Головною умовою для призупинення дії трудового договору є абсолютна неможливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором (роботодавцю – надавати роботу, працівникові – виконувати роботу).
Під абсолютною неможливістю надання роботодавцем та виконання працівником роботи в контексті призупинення дії трудового договору, слід розуміти випадки неможливості забезпечувати працівникові умови праці, внаслідок того, що необхідні для виконання роботи зазначеним працівником виробничі, організаційні, технічні можливості, засоби виробництва або майно роботодавця знищені в результаті бойових дій або їх функціонування з об’єктивних і незалежних від роботодавця причин є неможливим, а переведення працівника на іншу роботу або залучення його до роботи за дистанційною формою організації праці неможливе у зв’язку з відсутністю можливостей для застосування такої форми організації праці або відсутністю на це його згоди, зокрема, з причин переміщення його з території, де ведуться активні бойові дії.
Чи можна приймати на роботу нових працівників на місця тимчасово відсутніх?
З метою оперативного залучення до виконання роботи нових працівників, а також усунення кадрового дефіциту та браку робочої сили, у тому числі внаслідок фактичної відсутності працівників, які евакуювалися в іншу місцевість, перебувають у відпустці, простої, тимчасово втратили працездатність або місцезнаходження яких тимчасово невідоме, роботодавці можуть укладати з новими працівниками строкові трудові договори у період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника (абзац другий частина 2 статті 2 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).
Чи можна замінити відпустку грошовою компенсацією?
Ні, оскільки відповідно до вимог частини 2 статті 2 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504), право на відпустки забезпечується забороною заміни відпустки грошовою компенсацією, крім випадків, передбачених статтею 24 Закону № 504.
Згідно з вимогами частини 1 статті 24 Закону № 504, грошова компенсація за всі не використані дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи виплачується у разі звільнення працівника.
Втім, частиною 4 статті 24 Закону № 504 передбачено, що за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.
Про підтвердження професійної кваліфікації внутрішніми переселенцями
Через війну багато внутрішніх переселенців втратили документи про освіту чи попередню роботу. Для того, щоб працевлаштуватися на новому місці, переселенці мають підтвердити свою кваліфікацію.
Це можна зробити, звернувшись до кваліфікаційного центру. В таких центрах також присвоюють професійні кваліфікації на основі неформального й інформального навчання (самоосвіта). Крім того, там можна підтвердити професійну кваліфікацію, здобуту за кордоном.
Після оцінки знань і компетентностей особи центр може видати сертифікат про присвоєння/підтвердження професійної кваліфікації. Такий сертифікат дасть змогу офіційно працевлаштуватися за відповідною професією.
Щоб підтвердити професійну кваліфікацію, необхідно:
- подати до кваліфікаційного центру відповідну заяву з додатками;
- пройти співбесіду у кваліфікаційному центрі;
- пройти процедуру оцінювання у кваліфікаційному центрі;
- отримати сертифікат встановленого зразка про присвоєння/підтвердження повної або часткової професійної кваліфікації.
Наразі затверджено 277 професійних стандартів, за якими можна підтвердити професійну кваліфікацію.
Чи має працівник право на щорічну відпустку, коли з ним укладено трудовий договір із нефіксованим робочим часом?
Так. Під час воєнного стану виконання роботи на умовах нефіксованого робочого часу не тягне за собою обмежень обсягу трудових прав працівників. Тобто щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менше як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, відлік якого починається з дня укладення трудового договору.
Особам віком до 18 років надається щорічна основна відпустка тривалістю 31 календарний день.
Для деяких категорій працівників законодавством України може бути передбачена інша тривалість щорічної основної відпустки (наприклад – педагогічні працівники).
На основі публікацій https://www.kadrovik.ua/