Чергове продовження рубрики “Актуально”

11.08.2021

logo

Перенесення робочих днів у серпні.

У серпні будемо мати 21 робочий день та 10 вихідних. З них чотири вихідні дні поспіль — з 21 по 24 серпня, з відпрацюванням у суботу 28 серпня.

Відповідно до статті 73 Кодексу законів про працю України 24 серпня (День незалежності України) є святковим та неробочим днем, а отже на підприємствах, в установах, організаціях робота в цей день не проводиться. Цього року це вівторок.

Згідно з Розпорядженням «Про перенесення робочих днів у 2021 році» від 30 вересня 2020 року № 1191-р Кабінетом Міністрів України рекомендовано для раціонального використання робочого часу і створення сприятливих умов для святкування Дня незалежності перенести для працівників, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями в суботу та неділю, робочий день з понеділка 23 серпня на суботу 28 серпня.

Таким чином маємо чотири вихідні дні поспіль — з 21 по 24 серпня, з відпрацюванням у суботу 28 серпня.

 

Чи має право на податкову соціальну пільгу державний службовець, який отримує дохід у вигляді заробітної плати?

Так, згідно з пунктом 169.1 статті 169 Податкового кодексу України платник податку на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО) має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги (далі — ПСП).

ПСП до заробітної плати державних службовців застосовується під час її нарахування до завершення нарахування таких доходів без подання відповідних заяв, зазначених у підпункті 169.2.2 пункту 169.2 статті 169 ПКУ.

Але, якщо державний службовець має право на підвищений розмір ПСП, то він повинен подати заяву, в якій зазначається, якою саме пільгою він бажає користуватися, та додати до заяви підтвердні документи (підпункт 169.2.3 пункту 169.2 статті 169 ПКУ).

Перелік таких документів та порядок їх подання визначений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку подання документів для застосування податкової соціальної пільги» від 29 грудня 2010 року № 1227.

Враховуючи вищевикладене, державні службовці мають право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму 100-відсоткової податкової соціальної пільги без подання заяви.

 

Чи потрібна згода працівника у разі його переведення на легшу роботу через профзахворювання?

Працівники можуть бути не допущені до роботи та потребувати переведення на іншу роботу через необхідність надання часу особі для вжиття профілактичних заходів, направлених на відновлення організму, запобігання розвитку профзахворювання та збереження якості життя.

Висновки заключного акта є підставою для роботодавця для переведення працівників, які потребують за станом здоров’я надання легшої роботи, на таку роботу у відповідності з медичним висновком тимчасово або без обмеження строку. При цьому важливо, щоб працівник надав згоду на таке переведення.

Відповідно до статті 170 Кодексу законів про працю України при переведенні за станом здоров’я на легшу нижчеоплачувану роботу за працівниками зберігається попередній середній заробіток протягом двох тижнів з дня переведення. Є випадки, передбачені законодавством України, коли попередній середній заробіток зберігається на весь час виконання нижчеоплачуваної роботи або надається матеріальне забезпечення за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням.

Необхідно зазначити, що заключний акт обов’язково погоджується з інспектором відділу з питань гігієни праці Управління Держпраці. У разі виявлення за результатами медичних оглядів осіб, що підлягають переведенню на іншу роботу за станом здоров’я поза дією шкідливого фактора або обмеженню виконання окремих видів робіт (наприклад: роботи на висоті) необхідно надати до Управління Держпраці області копії наказів про виконання вимог заключного акта.

 

Який розмір допомоги по безробіттю встановлено з 1 липня?

Допомога по безробіттю не може перевищувати 4-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Такий розмір встановлений абзацом 2 частини 5 статті 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 2 березня 2000 року № 1533-III.

Із 1 липня 2021 року прожитковий мінімум для працездатних осіб зріс із 2270 грн до 2379 грн. Це означає, що автоматично максимальний розмір допомоги по безробіттю із 1 липня 2021 року складає 9516 грн (2379 грн х 4).

 

В яких випадках працівникові видається копія наказу при звільненні?

Відповідно до вимог статті 47 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) визначено, що власник або уповноважений ним орган зобов’язаний в день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, провести з ним розрахунок у строки, зазначені у статті 116 КЗпП, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.

З 10 червня 2021 року повноцінно запрацював Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» від 5 лютого 2021 року № 1217 IX.

Враховуючи зазначене, завірену належним чином копію наказу потрібно видати працівнику при звільненні за будь-якої підстави звільнення, починаючи з 10.06.2021.

В якому порядку вирішуються спори щодо встановлення факту трудових відносин?

Відповідно до статті 315 Цивільного процесуального кодексу України розглядаються у судовому порядку .

Фізична особа має право звернутися до суду за місцем її проживання (реєстрації місця проживання) із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення (у даному випадку факту трудових відносин).

При зверненні до суду з відповідною заявою необхідно зазначити:

  • який факт заявник просить встановити та з якою метою;
  • причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
  • докази, що підтверджують факт (такими доказами може бути наказ про прийняття на роботу, наказ про звільнення, накази про здійснення трудової діяльності, довідки про нарахування та виплату заробітної плати, наявність трудового договору, допущення працівника до роботи, виконання трудової функції та обсягу робіт, ознайомлення його з правилами внутрішнього трудового розпорядку, показання свідків, тощо).

Судовий збір за подання заяви до суду про встановлення факту трудових відносин складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (стаття 4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI).

Якими є умови та порядок укладення трудового договору з сезонним працівником

Трудові договори із сезонними працівниками є строковими трудовими договорами, оскільки такі договори укладаються:

— на період виконання певної роботи (п. 3 частини першої статті 23 КЗпП);

— на визначений термін, що встановлюється за згодою сторін (п. 2 частини першої статті 23 КЗпП).

Трудовий договір під час прийняття на сезонні роботи може бути укладено на строк, який не перевищує тривалості сезону і є не більшим шести місяців, для виконання тимчасових робіт — не більше двох місяців, а для заміщення тимчасово відсутнього працівника — не більше чотирьох місяців.

Прийняття працівників на роботу за строковим трудовим договором, відповідно до частини другої статті 23 КЗпП, можливе лише у тих випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням:

— характеру роботи або умов її виконання;

— інтересів працівника;

— в інших випадках, передбачених законодавчими актами.

Якщо не дотримано хоча б одну із зазначених вище умов, укладання строкового трудового договору є незаконним.

При оформленні трудових відносин із сезонним працівником роботодавець повинен попередити про сезонний характер роботи , про що має бути зазначено в заяві працівника про прийняття на роботу та в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу. Порушення цієї вимоги означає, що із працівником укладено трудовий договір на невизначений строк.

Джерело: https://www.kadrovik.ua/