Особливості статусу безробітного у період воєнного стану

29.04.2022

Війна в Україні спричинила закриття багатьох підприємств, що у свою чергу спровокувало хвилю безробіття. Велика кількість працівників втратили своє робоче місце та можливість отримувати заробітну плату. Саме тому працівникам необхідно знати особливості набуття статусу безробітного на сьогодні.

Хто може отримати статус безробітного?

Перш за все слід зазначити, що відповідно до ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення», статус безробітного може набути:

 • особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема, на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи;
 • особа молодша 16 років, яка працювала і була звільнена у зв’язку з припиненням або перепрофілюванням підприємства, скороченням чисельності штату;
 • особа з інвалідністю, яка не досягла пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу.

Отримати офіційний статус безробітного в Україні можна, ставши на облік у центрі зайнятості.

Важливо! На період дії воєнного стану статус безробітного надається особі з першого дня реєстрації її у центрі зайнятості за її особистою заявою.

Як зареєструватись в центрі зайнятості, якщо особа перебуває на безпечній території?

У разі якщо особа перебуває на території, де не ведуться бойові дії, в такому разі діє загальний порядок постановки на облік в центрі зайнятості, що не має ніяких особливостей.

Звертаємо увагу! Право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття мають застраховані особи. Сюди включаються як працівники, які працюють на умовах трудового договору (контракту), так і ті, хто виконують роботу на умовах цивільно-правового договору.

Як зареєструватись в центрі зайнятості, якщо особа перебуває на території, яка є тимчасово окупованою, або де ведуться бойові дії?

З урахуванням того, що на деякі території є тимчасово окупованими, або де ведуться бойові дії реєстрація безробітного можлива:

 • через портал «Дія», зокрема через мобільний додаток «Дія»;
 • особисто в центрі зайнятості;
 • за допомогою засобів телекомунікаційного зв’язку.

Дані зміни були прийняті постановою КМУ «Деякі питання реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, нарахування та виплати допомоги по безробіттю на період дії воєнного стану» від 19 березня 2022 року № 334 (далі — Постанова).

Порядок дій щодо подання заяви про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю через портал «Дія» детально описано у Постанові.

Звертаємо увагу! У разі, якщо особа отримала статус безробітної через портал «Дія», то протягом 30 календарних днів після припинення чи скасування воєнного стану, необхідно обов’язково подати до центру зайнятості оригінали таких документів:

  • трудову книжку (цивільно-правовий договір чи документ, який підтверджує припинення останнього виду зайнятості). Особа, яка втратила трудову книжку, пред’являє дублікат трудової книжки чи довідку архівної установи про прийняття та звільнення з роботи;
  • документ про освіту або його дублікат (за наявності такого документа або дубліката);
  • військово-обліковий документ для осіб, які звільнилися із строкової військової служби.

Що робити якщо особа не має документів, які необхідні для реєстрації безробітного?

Особа, яка звільнилась, але не має документів, що підтверджують факт звільнення, періоди трудової діяльності та страхового стажу, отримує статус безробітного без вимог, що застосовуються за звичайної процедури.

До отримання відповідних документів та відомостей про періоди трудової діяльності, заробітну плату, страховий стаж допомога по безробіттю даними особам призначається у мінімальному розмірі.

Чи зберігається виплата допомоги по безробіттю, якщо людина евакуювалася з місця, де ведуться активні бойові дії?

У разі зміни місця перебування через активні бойові дії, припинення реєстрації в службі зайнятості не відбувається.

Особа може звернутися до центру зайнятості за місцем свого поточного проживання для пошуку роботи та отримання виплати допомоги по безробіттю.

Розмір допомоги по безробіттю на період воєнного стану

Умови, тривалість та розмір виплати допомоги по безробіттю визначений статтями 22 та 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Якщо страховий стаж протягом 12 місяців, що передують реєстрації особи як безробітної, становить шість або більше місяців, то допомога по безробіттю визначається наступним чином:

 

Також необхідно враховувати, що:

 • Максимальний розмір допомоги по безробіттю з 1 січня 2022 р. становить — 9924 гривень, 1 липня — 10400 гривень, з 1 грудня — 10736 гривень.
 • Мінімальний розмір допомоги по безробіттю на період дії карантину та протягом 30 календарних днів після його закінчення, становить 1000 гривень.

Важливо! Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю застрахованим особам не може перевищувати 360 календарних днів (особам передпенсійного віку — не більше 720 календарних днів) протягом двох років з дня її призначення.

Припинення виплати допомоги по безробіттю

Виплата допомоги по безробіттю припиняється в разі:

 • закінчення строку її виплати (з наступного дня після закінчення строку виплати);
 • припинення реєстрації безробітного з підстав, передбачених Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 року № 792;

Звертаємо увагу! На період дії воєнного стану центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного у разі відмови від виконання суспільно-корисних робіт, які запроваджуються на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану» від 13 липня 2011 р. № 753.

 • призначення допомоги по вагітності та пологах (з дня набуття права на допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами відповідно до медичної довідки);
 • подання письмової заяви про бажання бути зареєстрованим в іншому центрі зайнятості (з дня подання такої заяви).

Надія Йолкіна, Катерина Швець
ГО «Трудові ініціативи»

Посилання:https://hrliga.com/index.php?module=news&op=view&id=24116&fbclid=IwAR2tDxE9RH7POxbugi9Vkhig6jNlRVYoVJSVyzXirK_wJ4ScUmdzv6YqB6Y