Про оплату праці працівників, які перебувають на території України, яка захоплена агресором

22.04.2022

Оплата праці працівників, які перебувають на території України, яка захоплена агресором під час збройної агресії проти України, або в межах районів воєнних (бойових) дій або блокованих районів

  • Чи можемо виплачувати заробітну плату працівникам під час простою, які перебувають на території України, яка захоплена агресором під час збройної агресії проти України, або в межах районів воєнних (бойових) дій або блокованих районів, у якому розмірі?     

Державні службовці, які перебувають на території України, яка захоплена агресором під час збройної агресії проти України, або в межах районів воєнних (бойових) дій або блокованих районів, за можливості, можуть продовжувати працювати у штатному режимі або виконувати посадові обов’язки за межами робочого приміщення, адміністративної будівлі (дистанційно).

Оплата праці здійснюється в повному обсязі відповідно до Закону України «Про державну службу»,  постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів», інших актів законодавства.

У разі неможливості державним службовцем продовжувати виконувати посадові обов’язки щодо нього оголошується простій, який оплачується з урахуванням статті 113 КЗпП України та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 року № 221 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, в умовах воєнного стану». Тобто, керівник самостійно визначає розмір оплати часу простою, але не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу).

  • У державному органі, що перебуває на території України, яка захоплена агресором під час збройної агресії проти України прийнято рішення оголосити простій. Чи буде заробітна плата за квітень? Казначейство також не працює. Як діяти?    

Оплата праці простою здійснюється з урахуванням статті 113 КЗпП України та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 року № 221 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, в умовах воєнного стану».

Відповідно до статті 10 Закону №2136 роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати.

В той же час, роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили.

У разі неможливості своєчасної виплати заробітної плати внаслідок ведення бойових дій, строк виплати заробітної плати може бути відтермінований до моменту відновлення діяльності.

  • Як обліковувати робочий час державних службовців, які тривалий час не виходять на зв’язок та перебувають на території України, яка захоплена агресором під час збройної агресії проти України, або в межах районів воєнних (бойових) дій або блокованих районів, потрапили в полон або захоплені як заручники?

У разі, якщо такий державний службовець тривалий час не виходить на зв’язок, то його робочий час за рішенням керівника може обліковуватися шляхом проставлення у табелі відмітки «НЗ».

  • Чи може державний службовець продовжувати працювати, якщо перебуває на території України, яка захоплена агресором під час збройної агресії проти України та як здійснювати оплату?

Так, може. Якщо державний службовець продовжує виконувати службові обов’язки (у штатному режимі або дистанційно) час роботи обліковується шляхом проставлення у табелі відмітки «Р».

Оплата праці здійснюється у повному обсязі відповідно до Закону України «Про державну службу», постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів», інших актів законодавства.

  • Чи можна встановлювати простій для державних службовців, які потрапили в полон або захоплені як заручники?

Керівник може прийняти рішення про оголошення простою, зокрема, у разі перебування державного службовця у полоні або утримання його як заручника.

У разі оголошення щодо державного службовця простою, час роботи обліковується шляхом проставлення у табелі відмітки «П».

Оплата праці на період оголошення простою здійснюється з урахуванням статті 113 Кодексу законів про працю України та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня

2022 року № 221 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, в умовах воєнного стану». Тобто, керівник самостійно визначає розмір оплати часу простою, але не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу).

Додаткову інформацію викладено у спільному роз’ясненні Мінекономіки та НАДС від 10 березня 2022 року № 4706-06/9551-03 «Щодо оплати праці працівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, в умовах воєнного стану».

Джерело: https://nads.gov.ua/vidpovidi-na-aktualni-pitannya-roboti-derzhavnoyi-sluzhbi-u-voyennij-period/oplata-praci-ta-inshi-viplati/oplata-praci-pracivnikiv-yaki-perebuvayut-na-teritoriyi-ukrayini-yaka-zahoplena-agresorom-pid-chas-zbrojnoyi-agresiyi-proti-ukrayini-abo-v-mezhah-rajoniv-voyennih-bojovih-dij-abo-blokovanih-rajoniv