Продовження рубрики “Актуально”

19.08.2022

З якого віку дозволено брати на роботу?

Кодекс законів про працю України дозволяє працювати з 16 років. Водночас існує декілька винятків. З 15 років можна працювати, якщо на це дав згоду один із батьків або особа, яка їх замінює. Крім того, допускається оформлення 14-річних учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не шкодить здоров’ю та не заважає навчанню. Але тільки у вільний від навчання час, наприклад на канікулах, і з дозволу одного з батьків або особи, яка їх замінює.

Якщо працівник із нефіксованим робочим часом протягом календарного місяця не виконував роботу, чи нараховується йому заробітна плата?

Мінімальна тривалість робочого часу працівника, який виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, протягом календарного місяця становить 32 години.

Якщо працівник протягом календарного місяця виконував роботу менше як 32 години, йому повинна бути виплачена заробітна плата не менше ніж за 32 години робочого часу відповідно до умов оплати праці, визначених трудовим договором (стаття 21-1 КЗпП України).

Чи має право батько двох дітей скористатися додатковою соціальною відпусткою на дітей до 15 років?

Так!

Враховуючи зміни, пов’язані з набуттям чинності Закону України від 15 квітня 2021 року № 1401-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною», яким було оновлено статтю 19 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки», а саме, ввели формулювання, що відпустка надається «одному з батьків». Це означає, що додаткову відпустку на 2-х або більше дітей віком до 15 років може отримати не тільки мати, а й батько.

Водночас у цих нормах йдеться не про чоловіка та дружину, а про мати й батька, тобто батьки не обов’язково мають перебувати у шлюбі.

Користуватися цією відпусткою можна щорічно, але лише одному з батьків. Так, якщо у вищезазначену відпустку йде батько, то мати втрачає цього року право на неї.

Прийняття на роботу працівника з нефіксованим робочим часом: чи треба повідомляти про це Державну податкову службу?

Так, при прийнятті на роботу працівника з нефіксованим робочим часом із ним укладається письмовий трудовий договір, видається наказ (розпорядження) про прийняття працівника на роботу й повідомляється орган Державної податкової служби про прийняття працівника на роботу.

Яку роботу можна виконувати дистанційно?

Законодавство не визначає переліку робіт, які можна виконувати дистанційно. Роботодавець самостійно вирішує, чи є можливість виконувати роботу поза межами підприємства. Наприклад, якщо це продаж товарів у магазині або виробництво на заводі, працівники мають працювати лише на території підприємства. Однак, якщо це адміністративна робота, яку цілком можливо виконувати поза приміщеннями роботодавця, можна перевести працівника на дистанційну роботу.

Окрім цього, за можливості й наявності ресурсів закон дозволяє організувати дистанційну роботу:

  • вагітних жінок;
  • працівників, які мають дитину віком до трьох років або доглядають за дитиною до шести років (за медичними показаннями);
  • працівників, які мають двох або більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю;
  • батьків чи опікунів дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
  • працівників, щодо яких на робочому місці були вчинені дії з ознаками дискримінації — тимчасово на два місяці.

Печатка на першій сторінці трудової книжки: що варто знати

Пунктом 2.12 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110  зі змінами (далі — Інструкція), визначено, що після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом завіряє правильність унесених відомостей. Першу сторінку (титульний аркуш) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, і після цього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка.

Згідно з пунктом 2.8 Інструкції, якщо підприємство, яке зробило неправильний або неточний запис, ліквідоване, відповідний запис робиться правонаступником і засвідчується печаткою, а в разі його відсутності — вищою організацією, якій було підпорядковане підприємство, а в разі його відсутності — облархівом, держархівом м. Києва, держархівом м. Севастополя і держархівом при Раді Міністрів Криму.

Пунктом 2.13 Інструкції передбачено, що зміну записів у трудових книжках про прізвище, ім’я, по батькові й дату народження виконує власник або уповноважений ним орган за останнім місцем роботи на підставі документів (паспорта, свідоцтва про народження, про шлюб, про розірвання шлюбу, про зміну прізвища, ім’я та по батькові тощо) і з посиланням на номер і дату цих документів.

Зазначені зміни вносяться на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Однією рискою закреслюється, наприклад, колишнє прізвище або  ім’я, по батькові, дата народження і записуються нові дані з посиланням на відповідні документи на внутрішньому боці обкладинки й завіряються підписом керівника підприємства або печаткою відділу кадрів.

Також статтею 58-1 Господарського кодексу України визначено, що суб’єкт господарювання має право використовувати у своїй діяльності печатки. Використання суб’єктом господарювання печатки не є обов’язковим.

Відбиток печатки не може бути обов’язковим реквізитом будь-якого документа, що подається суб’єктом господарювання до органу державної влади або органу місцевого самоврядування. Копія документа, що подається суб’єктом господарювання до органу державної влади або органу місцевого самоврядування, вважається засвідченою у встановленому порядку, якщо на такій копії проставлено підпис уповноваженої особи такого суб’єкта господарювання або особистий підпис фізичної особи — підприємця.

Наявність або відсутність відбитка печатки суб’єкта господарювання на документі не створює юридичних наслідків. Відсутність відтиску печатки на титульній сторінці трудової книжки не є тим недоліком трудової книжки чи записів у них, за наявності якого трудовий стаж позивача не може вважатися підтвердженим. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 7 лютого 2018 року в справі № 275/615/17 (К/9901/768/17).

 

За матеріалами порталу https://www.kadrovik.ua/