Щодо оподаткування вартості новорічних подарунків

29.12.2016

logo

Напередодні новорічних свят усі думають про подарунки. Хтось мріє їх одержати, а хтось замислюється над тим, що і як подарувати. Чимало працедавців також планує зробити своїм працівникам і їхнім дітям новорічні подарунки. При цьому працедавець має пам’ятати, що з точки зору Податкового кодексу України (далі —Кодекс) подарунок є доходом працівника. Як правильно застосувати норми Кодексу до подарунків, розглянемо далі.

Оподаткування різдвяних і новорічних подарунків жодним чином не відрізняється від оподаткування» подарунків, які юридична особа дарує фізичній особі впродовж усього року. Отже, згідно з пп. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді вартості отриманого в подарунок майна в межах, що оподатковується згідно з розділом IV Кодексу. Межі ці встановлені пп. 165.1.39 п. 165.1 ст. 165 Кодексу, згідно з яким до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються подарунки, якщо їхня вартість не перевищує 50% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), установленої законом на 1 січня звітного податкового року.

Водночас сьогодні поряд з Кодексом є чинним Закон України від 30.11.2000 р. № 2117 «Про звільнення від оподаткування грошових коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків», який установлює відмінний від Кодексу порядок оподаткування вартості таких подарунків, конкретні вимоги до їхнього складу та вартості. При цьому встановлена цим Законом неоподатковувана ПДФО вартість дитячого подарунка є значно меншою, ніж передбачена Кодексом.

Це створює певну законодавчу колізію, і багато хто з бухгалтерів вагається, якими саме нормами користуватися під час оподаткування дитячих новорічних подарунків: нормами Кодексу чи нормами названого Закону.

Насправді ніякої колізії не існує оскільки відповідно до п. 5.2 ст. 5 Кодексу, якщо правила та положення інших актів суперечать правилам та положенням Кодексу, застосовуються правила та положення Кодексу. Таким чином, незважаючи на те, що Закон № 2117 є чинним, під час розгляду питання оподаткування вартості подарунків, у тому числі дитячих новорічних, слід керуватися винятково нормами Кодексу.

Оскільки у 2016 р. З метою застосування певних норм Кодексу береться розмір мінімальної заробітної плати, установлений на 1 січня 2016 р., — 1378 грн, то, якщо подарунок буде надаватися (нараховуватися) у 2016 р., до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку не включатиметься вартість подарунка в межах 689 грн. Якщо вартість подарунка перевищує 689 грн, відповідно до пп. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу таке перевищення є об’єктом обкладання податком на доходи фізичних осіб.

Якщо новорічні чи різдвяні подарунки надаватимуться (нараховуватимуться) в січні 2017 р. то неоподатковувану вартість подарунка вже слід буде вираховувати з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» на 1 січня 2017 р. Крім того, з 1 січня 2017 р. у Кодексі плануються деякі зміни, які стосуватимуться й подарунків, тому на початку наступного року доцільно уважно переглянути нову редакцію Кодексу для правильного застосування його норм.

При цьому таке обмеження вартості подарунка стосується не тільки одного подарунка, а й сукупної вартості всіх подарунків, отриманих упродовж календарного місяця (незалежно від їхньої кількості). Тобто, якщо платник податків упродовж грудня 2016 р. отримає від працедавця кілька подарунків, наприклад, три подарунки: для себе та двох своїх дітей сукупною вартістю 1000 грн, то обкладанню ПДФО у грудні не підлягатиме лише 689 грн, а з решти вартості одержаних подарунків (з 311 грн) у платника податків має бути утримано ПДФО за ставкою 18% (п. 167.1 ст. 167 Кодексу) на загальних підставах.

Особливу увагу слід звернути на те, що база оподаткування доходу у вигляді подарунка визначається з урахуванням підвищувального коефіцієнта, передбаченого п. 164.5 ст. 164 Кодексу.

Щодо виду чи складу новорічного подарунка, насамперед дитячого, то на відміну від Закону № 2117 Кодекс не містить будь-яких застережень щодо того, який саме має бути новорічний подарунок. Тобто на вибір дарувальника подарунок до новорічного свята може бути будь-яким без будь-яких обмежень – солодощі, іграшки, фрукти, канцтовари, одяг тощо.